7دلیل که یادگیری هیبریدی را به سامانه آموزش مجازی کسب و کار خود اضافه کنید!

سامانه آموزش مجازی

پیاده سازی یادگیری هیبریدی دارای منافع زیادی می باشد. با وجود منابع مختلفی که در حال حاضر در اختیار صنعت آموزش قرار گرفته است، سامانه آموزش مجازی راحت ترین و قابل اعتمادترین روش برای پیاده سازی این الگوی نوین یادگیری است.

در ادامه به مهم ترین دلایل به کارگیری یادگیری هیبریدی در آموزش های کسب و کار اشاره می کنیم:

سامانه آموزش مجازی

1-یک تجربه یادگیری انعطاف پذیر با سامانه آموزش مجازی

شیوع پاندمی منجر به توسعه دورکاری و هیبریدی شدن فضاهای کاری شد و همین موضوع تقاضای افراد را برای رویکرد های نوین یادگیری افزایش داد. اضافه کردن یادگیری هیبریدی به سامانه آموزش مجازی به کسب و کارها این اجازه می دهد تا یک تجربه یادگیری انعطاف پذیر برای کارکنانشان خلق کنند.

آموزش آنلاین و حضوری هر کدام مزایای خود را داشته و یادگیری هیبریدی با ادغام این دو این امکان را فراهم می کند تا افراد در فضایی انعطاف پذیر به به بهترین و راحت ترین شکل فرآیند آموزش خود را تعریف کنند. به عنوان مثال برای افرادی که یادگیرندگان دیداری و یا شنیداری هستند و حتی افرادی که سبک های ترکیبی یادگیری را ترجیح می دهند، یادگیری هیبریدی ابزاری هست که به کسب و کارها کمک می کند تا یک مسیر یادگیری انعطاف پذیر را طراحی کنند.

این انعطاف پذیری در موارد زیر اتفاق میافتد:

 • زمانبندی یادگیری
 • روش آموزش
 • درگیر شدن با مدل های مختلف محتوا
 • مشارکت و تعامل با دیگر فراگیران

بدین صورت با وجود یادگیری هیبریدی، همه کارکنان با سبک های مختلف یادگیری می توانند از فرآیند آموزش خود بهره مند شوند.

تیم فنی تولید محتوای آفلاین نِمُو با تجربه تولید بیش از 100 دوره آفلاین و محتوای آموزشی در قالب های ویدئوی تعاملی، پادکست، موشن گرافی و اینفوگرافی همراه با رویکرد های نوین یادگیری و پاسخگویی به نیازهای مخاطبین هدف با سبک متفاوت یادگیری افتخار همکاری در بزرگ ترین پروژه آموزش مجازی شهرداری مشهد را داشته است.

2-افزایش اثربخشی آموزش های سازمانی

یادگیری هیبریدی علاوه بر انعطاف پذیر بودن بسیار بر افزایش اثربخشی آموزش های سازمانی تأثیر می گذارد. مدرسین قادر هستند زمان خود را به بهترین شکل در کلاس های حضوری و آنلاین مدیریت کنند. همچنین از مهم ترین عوامل اثربخشی یادگیری هیبریدی این است که ادغام ارائه کلاسی و استفاده از فایل های چند رسانه ای یک تجربه غنی یادگیری را به فراگیران هدیه می کند که قابل تکرار است.

تحقیقات نشان داده است که درگیر کردن حواس چندگانه ماندگاری یادگیری را افزایش داده و به همین دلیل به کارگیری یادگیری هیبریدی می تواند در افزایش اثربخشی آموزش های سازمانی مؤثر باشد. شما قادر خواهید بود ماندگاری فرآیند یادگیری را با روش مختلف آموزشی به حداکثر برسانید که عبارتند از:

 • فایل های چند رسانه ای
 • ارائه مدرسین
 • بازیوارسازی
 • کارگاه های حضوری
 • جلسات کوچ فردی
 • تعریف پروژه براساس موقعیت های واقعی

با ترکیب این مدل های آموزشی شما می توانید به بالاترین حد تعامل با فراگیران رسیده و شاهد افزایش اثربخشی آموزش های سازمانی باشید.

3-استفاده مؤثر از منابع کسب و کار

امروزه برای تکمیل اشکال مختلف یادگیری همچون یادگیری هیبریدی، دسترسی گسترده ای به فناوری های دیجیتال وجود دارد. با اضافه کردن یادگیری هیبردی به سامانه آموزشی مجازی خود،  شما دسترسی کامل کارکنان به منابع موجود را راحت تر می کنید.

فراگیران مجبور نیستند حتما در کلاس های حضوری شرکت کنند وقتی گزینه آنلاین هم برایشان فراهم است، و مدرسین با حضور دائم در کلاس ها خسته نمی شوند زمانی که می توانند به طور مجازی هم عملکرد فراگیران را نظارت کنند. در واقع مدرسین حتی می توانند از ابزارهای ضبط فایل های صوتی و تصویری استفاده کرده و منابع یادگیری را که فراگیران در آینده ممکن است نیاز داشته باشند تأمین کنند. همچنین ابزارهایی که به آنها در برنامه ریزی سرفصل ها، زمانبندی کلاس های حضوری و آنلاین کمک کرده و استفاده مطلوب از منابع را آسان تر می کنند.

سامانه آموزش-مجازی

4-کاهش هزینه های آموزش

برای بیشتر کسب و کارها برگزاری کارگاه آموزشی، سمینار و کنفرانس بسیار هزینه بر است. اما با یادگیری هیبریدی و وجود یک کامپیوتر یا گوشی هوشمند و اتصال اینترنت فراگیران می توانند به دوره های آموزشی آنلاین دسترسی داشته باشند. همین کاهش قابل توجه هزینه، یادگیری هیبریدی را به مقرون به صرفه ترین روش آموزش سازمانی تبدیل کرده است.

همچنین این رویکرد یادگیری به دستورالعمل و فضای فیزیکی کمتری نسبت به مدل های یادگیری سنتی دارد. خرید دوره های آماده نیز هزینه کمتری نسبت به تولید آنها دارد. بدین صورت توسعه فردی و شغلی کارکنان با هزینه کمتری صورت گرفته و شما شاهد بهبود نرخ بازگشت سرمایه در آموزش خواهید بود.

این صرفه جویی در همه موارد اتفاق می افتد:

 • حق التدریس مدرس
 • محتوای آموزشی
 • هزینه های سفر
 • هزینه های مکان آموزش

سازمان شما قادر خواهد بود در یک سطح بین المللی یادگیری از راه دور را پیاده سازی کرده، در حالی که به طور چشمگیری تأثیر هزینه های عملیاتی آموزش و بازآموزی را کاهش دهد.

5-مدیریت مؤثر زمان

یکی دیگر از دلایل اضافه کردن یادگیری هیبریدی به سامانه آموزش مجازی مدیریت مؤثر زمان است. در برنامه ارتقاء مهارت کارکنان مدیریت زمان یکی از موارد کلیدی به حساب می آید.

با وجود یادگیری هیبردی فراگیران این امکان را پیدا می کنند که به درستی از زمان خود استفاده کنند. به طور مثال اگر فراگیری نتواند در یک کنفرانس حضور پیدا کند می تواند از هر جایی به صورت آنلاین در آن کنفرانس شرکت کند.

فراگیران می توانند درس ها را با توجه به نیازهای آموزشی خود و زمانبندی دلخواه خود انتخاب کنند، که همین موضوع انگیزه آنها را برای مشارکت در فرآیند آموزش افزایش می دهد.

همچین مزایای مدیریت زمان برای مدرسین این است که به وسیله یادگیری هیبریدی می توانند تدریس و زمانبندی خود به طور مؤثری هدایت کنند. به عنوان مثال مدرسین می توانند درس ها را از قبل ضبط کرده و وقت بیشتری را به کمک کردن به تک تک فراگیران اختصاص دهند تا بهتر یاد بگیرند.

سامانه آموزش مجازی

6-پرورش محیط های یادگیری سودمند

بخش مهمی از یادگیری در هنگام درگیر شدن با فعالیت های گروهی به خصوص با دیگر فراگیران اتفاق می افتد. کمتر تجربه یادگیری قادر خواهد بود صمیمیت و حضور ذهن آموزش حضوری را با هم ادغام کند. به همین دلیل یادگیری هیبریدی نه تنها فرصتی را فراهم می کند که فراگیران موقعیت انعطاف پذیر یادگیری آنلاین را از هر نقطه دنیا تجربه کنند، بلکه از مزایای تعامل با دیگر فراگیران در آموزش حضوری نیز بهره ببرند.

کار گروهی هم زمان، گفتگوهای عمیق، فضای پرسش و پاسخ با اضافه کردن یادگیری هیبریدی به سامانه آموزش مجازی قابل اجرا می باشد. شما می توانید از آموزش حضوری بهره برده و به کارکنان با نیازهای آموزشی متفاوت این امکان را هم بدهید که از یادگیری آنلاین استفاده کنند.

علاوه بر این، این ارتباط حس یادگیری اجتماعی را بیرون و درون کلاس تقویت می کند؛ به طوری که فراگیران با توجه به ترجیحات یادگیری خود می توانند با یکدیگر تبادل دانش داشته و با خود مدرس نیز درگیر باشند.

7-ایجاد فضایی آزاد برای کشف و مطالعه مستقل

معمولا تدوین برنامه آموزشی بر اساس نیازهای سازمان کیفیت یادگیری را کاهش می دهد. حتی بدتر از آن کارکنان ممکن است به علت دشواری هماهنگ شدن با توقعات برنامه تدوین شده، در آموزش های سازمانی شرکت نکنند. زیرا که امروزه فراگیران به فضایی آزاد و مستقل برای یادگیری نیاز دارند. اگر قصد دارید اثربخشی مسیر یادگیری را برای آنها افزایش دهید باید آزادی یادگیری را برای آنها فراهم کرده و اجازه دهید به روش خود محتوای آموزشی را کشف کنند.

همانطور که در دلایل ذکر شده مشاهده کردید یادگیری هیبریدی رنگ و بوی این آزادی را با خود دارد. فراگیران قادر هستند یادگیری مستقل و خود-مدیریتی را در این شرایط تجربه کنند. همچنین آنها آزاد هستند از هر مکانی فرآیند یادگیری را دنبال کنند و محتوای آموزشی را هر چند بار با سرعت یادگیری خود مرور کنند.

خلاصه کلام:

به طور خلاصه اضافه کردن یادگیری هیبریدی به سامانه آموزش مجازی قدرت کنترل مسیر یادگیری را بالا برده و منجر به افزایش اثربخشی آموزش های سازمانی می شود. توجه داشته باشید که برخلاف دانش آموزان، کارکنان با محدودیت های جدی زمان مواجه بوده و علاوه بر آن با ایجاد تعادل بین فشار کاری بالا، خانواده و زندگی اجتماعی درگیر هستند.

حال که به دلایل مهم اضافه کردن یادگیری هیبریدی به سامانه آموزش مجازی کسب و کار خود آگاه شدید، الان زمان آنست که شروع کنید و از مزایای آن در آموزش های سازمانی خود لذت ببرید.

تیم متخصص ما در دپارتمان یادگیری و بهبود عملکرد سازمان مؤسسه نمو با سال های تجربه در حوزه خدمات آموزش سازمانی حضوری و مجازی جهت طراحی و اجرای پروزه های آموزشی با رویکرد یادگیری هیبریدی در کنار شما خواهد بود.

منبع: lambdasolutions.net

جالب بود؟ پس این مقالات را هم بخوان!

یادگیری هیبریدی و اثربخشی آموزش سرمایه انسانی در کسب و کارها

                                یادگیری اجتماعی در سازمان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتوای مقاله

سامانه آموزش مجازی

7دلیل که یادگیری هیبریدی را به سامانه آموزش مجازی کسب و کار خود اضافه کنید!

نویسنده :
سایر نوشته ها :
ويدئوهاي تعاملي
تولید محتوای آفلاین

7 روش استفاده از ویدئوهای تعاملی در یادگیری الکترونیکی

ویدئوهای تعاملی یکی از متداول ترین و قابل اعتمادترین ابزارهای کمک آموزشی در فضای یادگیری مجازی امروز است. در واقع این سبک ویدئوهای آموزشی مسیر یادگیری اثربخش و کارآمدی را هم برای مدرس و هم برای یادگیرنده فراهم می کند.

مشاهده مطلب
حل تعارض
مهارت های نرم

12 دلیل که باید حل تعارض یاد بگیریم

حل تعارض یک فرآِیند مواجهه شدن با اختلافات و رسیدن به راه حل های صلح آمیز است. معمولا کاربرد آن را در محیط کار زمانی که تعارضات بین همکاران، مدیران و واحد مختلف شکل می گیرد می شناسیم، اما این مهارت در ارتباطات شخصی ما نیز کاربرد دارد.

مشاهده مطلب
برنامه ريزي يک کارگاه آموزشي
آموزش سازمانی

برنامه ریزی یک کارگاه آموزشی

از هر کسی که تجربه ای در اجرای آموزش دارد بپرسید، حتما به شما می گوید که برنامه ریزی یک کارگاه آموزشی کاری دشوار است. چرا که نیاز به سازماندهی، تمرکز و خلاقیت فراوان دارد.

مشاهده مطلب
اسکرول به بالا