یادگیری هیبریدی و اثربخشی آموزش سرمایه انسانی در کسب و کارها

يادگيري هيبريدي

امروزه با توجه فضای کار هیبریدی و افزایش دورکاری توجه بسیاری به مدل های ترکیبی یادگیری جلب شده است. کسب و کارها به دنبال روش های قابل اعتمادتر، اثربخش تر و مقرون به صرفه تر برای آموزش سرمایه انسانی خود هستند. و اینجاست که یادگیری هیبریدی وارد عرصه آموزش سازمانی می شود.

با وجود این الگوی یادگیری نوین فراگیران قادر خواهند بود از خانه و یا محل کار با سرعت متناسب یادگیری خود آموزش های مورد نیاز خود را دنبال کنند. علاوه بر این فراگیران می توانند هر بخش از محتوای آموزشی را با توجه به نیاز خود رد و یا تکرار کنند بدون آنکه تحت تأثیر سرعت یادگیری دیگران قرار بگیرند. همچنین می توان منابع بیشتری را جهت بهبود تجربه یادگیری در دسترس آنان قرار داد.

[یادگیری هیبریدی

یادگیری هیبریدی چیست؟

یادگیری هیبریدی یک رویکرد آموزشی بوده که در آن روش های سنتی کلاسی و منابع آنلاین با فضایی تعاملی با هم ادغام می شوند. با این مدل بعضی فراگیران در کلاس حضور پیدا کرده در حالی که بعضی دیگر از خانه به صورت مجازی در کلاس شرکت می کنند. به عبارتی دیگر در رویکرد هیبریدی تجربه آموزش حضوری استاد-شاگردی با یادگیری مجازی خود محور ادغام می شود.

این یکی از بهترین روش های آموزش کارکنان بوده که عناصر یادگیری حضوری و مجازی را با هم برای یادگیرنده فراهم می کند. از طرفی فراگیران می توانند توجه فردی و توضیحات بیشتری را که لازم دارند دریافت کنند. و از طرف دیگر سبک یادگیری خودمحور دوره های آموزشی، انعطاف پذیری لازم را برای فراگیرین جهت یادگیری در هر زمان و هر مکان ایجاد می کند.

توجه داشته باشید که یادگیری هیبریدی و یادگیری تلفیقی با هم متفاوت هستند! یادگیری تلفیقی منابع آنلاین و آموزش حضوری را با هم ادغام می کند. بدین صورت که فعالیت های آموزشی بعضی حضوری و بعضی مجازی تعریف می شوند. در حالی که در یادگیری هیبریدی، فراگیر این حق انتخاب را دارد که مسیر یادگیری خود را آنلاین و یا حضوری تعریف کند.

«از تجربیات موفق تیم نِمُو در پیاده سازی رویکرد یادگیری هیبریدی، برگزاری دوره آموزشی “مدیریت تعارضات به سبک هنر رزم” ویژه مدیران ارشد و میانی شهرداری مشهد بوده است. در این پروژه آموزشی در مرحله اول کارگاه آموزشی با حضور گروهی از مدیران برگزار گردید. سپس در مرحله بعد محتوای آموزشی در استودیو ضبط و به صورت خروجی اسکورم در سامانه آموزش مجازی شهرداری قرار گرفت تا دیگر مدیران بتوانند به صورت مجازی در قالب دوره آموزشی آفلاین از آن بهره ببرند.»

یادگیری هیبریدی نه تنها اثربخشی آموزش های سازمانی را افزایش و هزینه را کاهش داده بلکه منافع دیگری را دارا می باشد که عبارتند از:

  • افزایش ماندگاری دانش
  • تجهیز یک برنامه آموزشی انعطاف پذیر
  • افزایش به کارگیری یادگیری
  • ایجاد فرصت های برابر یادگیری

یادگیری هیبریدی

چگونه می شود یادگیری هیبریدی را به سامانه آموزش مجازی اضافه کرد؟

می توان یادگیری هیبریدی را به وسیله یک SMB به پلتفرم کلاس های آنلاین و یا کسب و کارهای در سطح سازمانی اضافه کرد اگر دارای شرایط زیر باشد:

مسیر یادگیری: این ویژگی به شما کنترل بیشتری بر روی فرآیند یادگیری می دهد، به طوری که می توانید براساس آن محدودیت و دسترسی را تعریف کنید.

ابزار یادگیری اجتماعی: اینها شامل انجمن ها، گروه های چت، ویدئو کنفرانس، تقویم، اطلاعیه، رویداد و … می باشند.

کلاس های مجازی: شما می توانید از نرم افزارهای وبینار استفاده کرده تا فراگیران از هر جایی در کلاس شرکت کنند (خونه، محل کار و یا هر جایی که هستند).

ابزار تحلیل و گزارش: این ابزار بازخوردهای مدیریتی به شما ارائه داده تا شما عملکرد فراگیران و بهبود آنها را در فرآیند آموزش مشاهده کنید.

در این قسمت به چند نکته مهم برای به کارگیری این ویژگی ها اشاره می کنیم:

استفاده از سامانه آموزش مجازی جهت انتقال محتوای آموزشی: شامل فایل های صوتی و ویدئویی، جزوه، وبینارهای زنده و ضبط شده و … در دوره های آموزشی با هدف به کارگیری سبک های مختلف یادگیری و درگیر کردن هر دو گروه فراگیران حضوری و مجازی

خلق یک مسیر یادگیری: شما می توانید از بزار سفارشی سازی برای توسعه یک مسیر یادگیری انعطاف پذیر استفاده کنید. مدرسین نیز می توانند محتوا را براساس نیازهای فراگیران تفکیک کنند.

توسعه و اجرای ارزیابی آنلاین: تعریف فرآیند ارزیابی به صورت فردی و گروهی جهت تعیین اثربخشی مسیر یادگیری

ایجاد فضای تعاملی: اضافه کردن رسانه های اجتماعی و یا گروه های بحث و گفتگو به سامانه آموزش مجازی جهت جذاب کردن کلاس های مجازی و افزایش یک تعامل هدفمند

ترکیب فعالیت های گروهی: تعریف فعالیت های گروهی جهت ادغام فضای آنلاین و حضوری مانند تعریف پروژه، ایجاد گروه های گفتگو، اشتراک گذاری محتوا و ….

یادگیری هیبریدی

خلاصه کلام:

پیاده سازی یادگیری هیبریدی بهترین روش برای استفاده از سامانه آموزش مجازی کسب و کار شماست. با این روش شما می توانید از سامانه آموزش مجازی به عنوان یک ابزار مفید استفاده کنید که این امکان را فراهم می کند تا فراگیران با سرعت یادگیری خود پیش رفته،  مدرسان و کارکنان هر دو از منابع کسب و کار بهره برده و زمان خود را به درستی مدیریت کرده و شما نیز هزینه های آموزش سازمانی را کاهش دهید.

بهترین قسمت ماجرا اینست که شما می توانید اثربخشی یادگیری هیبریدی را از طریق گزارشات سامانه آموزش مجازی بررسی کرده تا استراتژی خودتان را بهبود دهید و آموزش های مؤثرتری را برنامه ریزی کنید.

با وجود همه این مزایا پیش بینی می شود حتی بعد از پاندمی نیز کسب و کار همچنان به استفاده از رویکرد یادگیری هیبریدی در آموزش های سازمانی خود ادامه دهند.

دپارتمان یادگیری و بهبود عملکرد سازمان مؤسسه نمو با سال های تجربه در حوزه ارائه خدمات آموزش سازمانی هم به صورت حضوری و هم مجازی جهت مشاوره و اجرای پروژه های یادگیری با رویکرد یادگیری هیبریدی در کنار شما خواهد بود.

منبع:  lambdasolutions.net

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتوای مقاله

يادگيري هيبريدي

یادگیری هیبریدی و اثربخشی آموزش سرمایه انسانی در کسب و کارها

نویسنده :
سایر نوشته ها :
وظايف منابع انساني
آموزش سازمانی

وظایف منابع انسانی

جایگاه منابع انسانی به عنوان مسئولی حیاتی و مهم در سازمان‌ها مطرح می‌شود. منابع انسانی نه تنها در جذب و انتخاب نیروهای با استعداد، بلکه در توسعه و مدیریت آنها نیز نقش اساسی ایفا می‌کند.

مشاهده مطلب
ارزيابي عملکرد کارکنان
آموزش سازمانی

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی از اصولی‌ترین ابزارهای مدیریت منابع انسانی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا عملکرد کارمندان را ارزیابی کرده و بهبودهای لازم را در فرآیندها و اجرای استراتژی‌های کسب و کار ایجاد کنند.

مشاهده مطلب
کارمندان ناراضي
مهارت های نرم

نحوه برخورد با کارمندان ناراضی

کارمندان در هر سازمانی ممکن است به دلایل مختلفی حس نارضایتی را تجربه کنند. این امر می‌تواند به از دست دادن انگیزه، کاهش کارایی، و ایجاد مشکلات میان فردی منجر شود. برخورد صحیح با کارمندان ناراضی نقش بسیار مهمی در حفظ انگیزه و تعهد آنها به سازمان ایفا می‌کند.

مشاهده مطلب
آداب کارتيمي
مهارت های نرم

آداب کارتیمی در سازمان

آداب کارتیمی به عنوان یک پله مهم در راه رسیدن به رشد و موفقیت مطرح می‌شود. این پله‌ نه تنها راهی برای ایجاد تعاملات مثبت و همکاری‌های مؤثر میان کارکنان تعریف می کند، بلکه توانایی سازمان در مقابله با چالش‌های نوظهور و بهره‌برداری از فرصت‌های جدید را نیز افزایش می دهد.

مشاهده مطلب
مديريت خشم
مهارت های نرم

مدیریت خشم در محیط کار

در این مقاله ما به شما نشان می‌دهیم که چگونه مدیریت خشم در محیط کار می‌تواند به بهبود روابط، افزایش کارایی، و حتی ایجاد فرصت‌های جدید در سازمان‌ها منجر شود.

مشاهده مطلب
حل مسئله
مهارت های نرم

حل مسئله چیست؟

حل مسئله یک توانایی اساسی و حیاتی در زندگی روزمره انسان‌ها است که به معنای کلی به فرآیندی اشاره دارد که در آن افراد با جمع آوری اطلاعات، استفاده از استدلال منطقی و تصمیم‌گیری به یافتن راه‌حل یک مسئله می پردازند.

مشاهده مطلب
اسکرول به بالا